İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 853 73 66
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 680 35 54
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Okul İlaçlama

admin2 | Ekim 1, 2018 | 0 | Genel

Okul; ailelerin çocuklarını çok küçük yaşta teslim ettiği, bu nedenle de titizlikle seçtiği kurumlardır. Bu eğitim kurumlarında dikkat edilen en önemli şeyler; kurumun eğitim kalitesi, yönetici ve öğretmenlerinin durumu, çocuklarla olan iletişimi, binanın ve sınıfların hijyeni gibi maddelerdir. Hijyen konusunda en temel kıstas ise her yerin pırıl pırıl olması ve deterjan kokmasıdır. Ancak, bazı durumlarda size tertemiz gözüken bu alanlar aslında gözükmeyen tehlikelerle dolu birer mikrop yuvası olabilmektedir. Düzenli periyotlarla okul ilaçlama uygulamalarını yürütmeyen bir okul; günlerce hiç durmadan temizlense bile çocuğunuz için uygun hijyen ortamını sağlayamamaktadır. Bunun sebebi; okulda olası bir haşere istilasında çocuğunuzun günlük kullanım alanlarının bakteri ve mikroplarla kaplanması ve bu mikropların son derece dirençli olmasıdır.

Okul İlaçlama

Haşereler; geceleri harekete geçen ve gündüzleri karanlık ve rutubetli alanlarda gizlenen canlılardır. Gizlendikleri yerler başlıca; tuvalet, kazan dairesi, depo, bodrum kat gibi izbe ve karanlık mekanlardır. Okullarda sıkça rastlanan bu alanlar; okul ilaçlama yapılmadığı halde haşere oluşumu için uygun imkanları sağlar. Üstelik çocukların gün içinde yere düşürdüğü yiyecek ve kırıntılar da haşerelerin beslenme ihtiyacını karşılamaktadır. Çok hızlı hareket eden bu zararlıların çoğu; saatte ortalama 2 kilometre hızla gider ve çok kısa süre içinde büyük bir binayı dolaşabilecek enerjiye sahiptir. Haşerelerin vücutlarında çeşitli mikroplarla doğduğunu, yaşadıkları yerlerin de pis ve bakteriyel olduğunu düşünürsek; dolaştıkları her yer bu pisliklere maruz kalmaktadır. Öğrencilerin gün içinde çok kez temas ettiği bu mikrobik alanlar; direnci yetişkinlere göre düşük olan çocukların sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Okul İlaçlama Konusunda Velilerin Yapacakları

Çocuğunun sağlığını düşünen her veli, okul yönetiminden okul ilaçlama belgesi talep etmelidir. Bu hususta hassasiyet gösterilmesi ve takibinin sağlanması son derece önemlidir. Çocuğunuzu okula kayıt ettirirken ve her eğitim öğretim dönemi başında düzenli olarak ilaçlama yapıldığından emin olmalısınız.

Okul İlaçlama Konusunda Okul Yönetiminin Yapacakları

Okul ilaçlama uygulaması, zorunlu ve hayati bir mesele olduğu için, ihmal etmek ve geçiştirmek sizin adınıza daha büyük sorunlara yol açacaktır. Bu nedenle, düzenli periyotlarla ve doğru şekilde ilaçlama faaliyetlerini gerçekleştirmek, garantili ve sertifikalı firmalarla çalışmak sizin lehinize olacaktır. Ayrıca, ilaçlama işlemi çocukların okulda olmadığı yaz aylarında yapılmalıdır. İşlem sonrası çocukların oyun ve ders alanları detaylı olarak temizlenmelidir.

Related Posts

inonu-bocek-ilaclama

İnönü Böcek İlaçlama

admin2 | Kasım 6, 2018 | 0

Haşere istilasına maruz kalan evler, hijyen açısından ciddi bir tehditle karşı karşıya kalmaktadır. Haşerelerin taşıdığı zararlı mikroorganizmalar günlük kullanım alanlarına bulaştığı an insan sağlığını tehdit etmektedir. Taşıdıkları milyonlarca mikrop ve…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir